Huxley konferencia

Utolsó módosítás: 2019. november 19.

125 éve született a Szép új világ alkotója

Aldous Huxley (1894-1963) születésének 125. évfordulója alkalmából rendezett impozáns nemzetközi konferenciának adott otthont közösen az MTA és az ELTE Angol-Amerikai Intézete 2019 november 8-9-én. Mint azt az Excellence in Arts and Sciences: The Huxley Family cím is sugallja, a kifejezetten interdiszciplináris megközelítésű, mintegy 40 prezentációt magába foglaló konferencia tematikájában éppúgy helyet kapott a darwinista T.H. Huxley, az UNESCO első főigazgatójaként is nemzetközileg ismert biológus Julian Huxley, mint a viktoriánus korszakban rendkívüli népszerűségnek örvendő regényíró, Mrs Humphrey Ward. Aldous Huxley sokrétű életművének aspektusait az utópia/disztópia műfaját vizsgáló – és a közelgő ökológiai katasztrófára is reflektáló – előadások mellett művészetpszichológiai, intermediális és intertextuális értelmezések helyezték új megvilágításba. Ez utóbbiak között képviselte intézményünket Reichmann Angelika, az Anglisztika és Amerikanisztika Intézet főiskolai tanára „Bugs, Burrows, Inquisitor: Dostoevskian Intertexts in Eyeless in Gaza" című prezentációjával, amely Huxley 1936-ban kiadott, magyarul A vak Sámson címen ismert későmodernista regényét tárgyalta elsősorban a Feljegyzések az egérlyukból prizmáján keresztül. Előadása mellett a „Science and Religion" című, az Akadémián tartott szekció levezetőelnökeként is részt vett a konferencia munkálataiban. A rendezvény anyaga várhatóan angol nyelvű tanulmánykötetként fog megjelenni.